fbpx

Pilates

PILATES

System pilates jest połączeniem ćwiczeń izometrycznych, jogi i baletu. W tej metodzie liczą się jakość, precyzja i harmonia, a nie ilość powtórzeń wykonanych w pocie czoła.

Co nam daje pilates?

Pilates to doskonała forma aktywności fizycznej – poprawia postawę ciała, pomaga zadbać o kręgosłup oraz pozwala wyrzeźbić smukłą sylwetkę. Podczas wykonywania ćwiczeń wzmacniane są zarówno mięśnie szkieletowe, jak i głębokie. Całe ciało zostaje zaangażowane do wykonania ruchu, a zestawy ćwiczeń zostały opracowane tak, by wspierać i rozwijać równowagę oraz poczucie stabilizacji. Pilates może być kapitalnym uzupełnieniem każdego treningu – od biegania po trening siłowy. Uczy świadomości ciała oraz poprawia jakość i technikę ruchu. Dzięki niemu unikniemy kontuzji, a nas trening będzie po prostu przyjemny. 

Początki pilatesu

Twórcą metody był Joseph Pilates (1883–1967) – niemiecki sportowiec i kulturysta. W 1912 wyjechał do Londynu. Zastała go tam wojna. Został internowany na Wyspę Man. Pracował jako sanitariusz. Zaczął tworzyć swój program ćwiczeń, obserwując pacjentów z niepełnosprawnością ruchową podczas rehabilitacji na stworzonych przez siebie sprzętach. 

Po wojnie rozwijał autorską metodę pracy z ciałem, najpierw w Niemczech, potem – od 1926 roku – w swoim studiu (współprowadził je z żoną) w Nowym Jorku. 

Zbawienne dla organizmu skutki opracowanej przez niego metody treningowej oraz niesamowita charyzma, jaką się charakteryzował, przyniosły mu rozgłos, poszanowanie i popularność na całym świecie.  

Podstawowe zasady 

Aby metoda stworzona przez Pilatesa przetrwała, mogła dalej się rozwijać i podbijać świat, jego uczniowie i uczennice podsumowali i zdefiniowali kilka najważniejszych dla metody zasad. Są nimi: oddech, koncentracja, kontrola, precyzja, centrowanie i przepływ (ang. Breath, Concentration, Control, Precision, Centre oraz Flow). 

Pilates tylko dla kobiet? 

Nic bardziej mylnego! Stajemy do walki z tym stereotypem i robimy to dla dobra mężczyzn. Oczywiście to prawda, że w nowojorskim studiu Josepha Pilatesa ćwiczyły primabaleriny, supermodelki i aktorki, ale tak samo chętnie odwiedzali je tancerze i soliści baletu oraz aktorzy i modele. Ta metoda nie miała i nie ma płci. Była i jest dla każdego, a jej podstawowe założenie to utrzymanie ciała w zdrowiu, sile, gibkości, sprawności i – przede wszystkim – równowadze. 

Pilates na macie czy ze sprzętem?

Obecnie najpopularniejszą formą pilatesu, rozpropagowaną przez kluby fitness, jest pilates na macie. Coraz częściej i odważniej wraca się jednak do korzeni ten metody, czyli pilatesu z wykorzystaniem sprzętów. Studia pilates nie są jeszcze w Polsce bardzo powszechne, ale z pewnością będą – wpływ pilatesu na zdrowie jest nieoceniony, a pilates z wykorzystaniem sprzętów może być zbawienny dla ciała. 

Sprzęty uczą nas prawidłowej techniki ćwiczeń. Pomagają wyprowadzić ruch i zrozumieć, na czym dane ćwiczenie (również to znane z maty) powinno polegać. 

Formularz kontaktowy

5 + 10 =